Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×

Dyski SSD - dlaczego robią różnicę?

W ostatnim czasie dysk SSD stał się symbolem wydajności i każdy dostawca usług hostingowych stara się na tego typu dyskach przechowywać dane, które wymagają najszybszego dostępu. Tylko tak naprawdę dlaczego to jest takie ważne pod kątem wydajności? Na czym polega rewolucja?

Zacznijmy od tego, że zwykły dysk mechaniczny ma podstawowe wąskie gardło, czyli obracające się talerze. W związku z tym dostęp do danych jest opóźniony przez fakt, że talerz musi się zawsze obrócić do miejsca gdzie akurat znajduje się interesujący nas sektor. Żeby zmniejszyć czas dostępu trzeba produkować dyski, które kręcą się coraz szybciej. Granica ta została już dawno osiągnięta i w zasadzie nie przekracza się 15 tysięcy obrotów w serwerowych dyskach SAS.

Przy operacjach na wielu małych plikach czego klasycznym przykładem jest baza danych długi czas dostępu powoduje drastyczny spadek wydajności. Kontrolery RAID z cache nieco poprawiają sprawę, ale na pewno jej całkowicie nie rozwiązują. Rozwiązanie to właśnie dysk SSD, który nie ma żadnych mechanicznych części przez co nie trzeba na nic czekać.

Najlepiej sytuację pokaże kilka liczb:

Dysk HDD SATA 7.2k Dysk HDD SAS 15k Dysk SSD SATA Dysk SSD NVMe
Czas dostępu 8.5 ms 2.0 ms 0.1 ms 0.1 ms
Ilość operacji I/O 75 217 75 000 1 000 000
Transfer sekwencyjny 125 MB/s 231 MB/s 480 MB/s 6400 MB/s

Poza wydajnością dyski SSD są bardziej trwałe, mniej podatne na uszkodzenia fizyczne i zmiany temperatury. Ponadto zużywają również mniej energii. W zasadzie ich jedyną wadą jest jeszcze wysoka cena.

Zamów serwer WWW z dyskiem SSD już teraz!