Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
18 grudzień 2019 09:39

Co to jest domena i jaką najlepiej stworzyć nazwę witryny

Zanim stworzymy stronę internetową warto przemyśleć pod jakim adresem internetowym będzie ona dostępna. Domena to nic innego jak adres, pod którym dostępna jest witryna oraz poczta e-mail dla internautów oraz odbiorców. Cechuje ją unikalność. Tylko jedna strona www może mieć dany adres. Co ważne rejestracja domeny równa się nabyciu domeny na własność. Jeśli wybrałeś domenę, która jest już zarejestrowana możesz ją jedynie odkupić na rynku wtórnym.
 

Wybór domeny
 

Wybór domeny dla swojej strony www jest bardzo ważny, bowiem od tego czy łatwo ją zapamiętać, zapisać, skojarzyć z treścią zależy popularność serwisu www. Niestety nie zawsze wybór zależy wyłącznie od nas samych. Bywa, że popularniejsze adresy są już zajęte i nasza domena wymaga modyfikacji. Obecnie dostępne są także domeny z polskimi znakami diakrytycznymi, chociaż nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Pewnym wyjściem z sytuacji są rozszerzenia domen.

 

Domena, czyli nazwa witryny
 

Najczęściej domena to nazwa firmy, nazwisko właściciela witryny, bloga itp. Oczywiście adres strony może być zupełnie inny nawiązujący np. do działalności firmy, jej produktów itp. Domena wraz z przedrostkiem www i końcówką np. pl tworzą adres internetowy.

W obrębie domeny możemy tworzyć również subdomeny (wyłącznie właściciel strony może stworzyć subdomenę). Subdomena ma identyczne właściwości, jak domena. Różni się jedynie tym, że końcówką dla subdomeny jest cała nazwa głównej domeny. Należy odróżnić subdomenę od podstrony, gdyż subdomena może kierować do zupełnie innego serwisu www. Rozszerzenia domen występują nie tylko krajowe jak pl ale również regionalne jak slask.pl, czy korporacyjne com.pl. Zatem możliwości wyboru trzonu domeny jest więcej niżeli jedna.

Adres numeryczny a domena
 

Warto zauważyć, że serwery rozumieją domeny jedynie w kombinacji numerycznej. Domeny w formie słownej są ułatwieniem dla użytkownika, uproszczeniem dla zapisu. Każda witryna w sieci musi posiadać swój adres internetowy czyli co najmniej jedną domenę, bowiem wiele domen może kierować do tej samej strony www. Odwrotna sytuacja jednak nie jest możliwa. Domena wskazuje zawsze wyłącznie jeden serwis www.

Jak wygląda domena?
 

Domena to zwykle hasło słowne jednak może zawierać również cyfry czy znak myślnika. W domenie występować nie może znak specjalny jak i również kropka. Spację zastępuje się zwykle myślnikiem. Istotną informacją jest to, że domena rejestrowana jest jako ciąg liter małych, a zapisywana może być zarówno małymi jak i dużymi literami.

Każda domena kończy się kropką, po której następuje jej rozszerzenie międzynarodowe, krajowe, lokalne lub funkcjonalne. By domenę łatwo było zapamiętać powinna być jak najkrótsza i prosta do zapamiętania, zapisania. Domenę nabyć można nawet za zero złotych, jednak nie każda domena jest tania. Im bardziej popularna i pożądana domena tym jest ona droższa z uwagi na swą unikalność.

Adres e-mail
 

Jedną z możliwości domeny jest unikalna poczta e-mail. Nie zawsze właściciele domeny o tym wiedzą i korzystają z tej opcji. W przypadku firm poczta zgodna z domeną witryny odbierana jest na bardziej profesjonalną, ponadto zdecydowanie łatwiej jest zapamiętać adresy e-mail pracowników kojarząc je z adresem www.