Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
18 czerwiec 2020 15:06

Jak dodać formularz kontaktowy na stronę?

Serwis www to przede wszystkim publikacja w komunikacji jednostronnej, jednak z definicji komunikacja winna być dwustronna i temu służy możliwość zamieszczenia na stronie internetowej komentarzy, pytań, uwag użytkowników. W przypadku witryn firmowych zalecana jest publikacja kontaktu z firmą, obsługą klienta, działem sprzedaży itd.

 

 

Kontakt a wiarygodność

 

Witryny w sieci, które nie posiadają kontaktu lub też z ukrytym kontaktem, trudnym do znalezienia nie budzą zaufania. Z drugiej zaś strony upublicznienie kontaktu do firmy może narażać firmę na ogromną ilość spamu.

 

By temu zapobiec warto zainstalować formularz kontaktowy, eliminujący automatyczne rozsyłanie wiadomości i spamowanie skrzynek pocztowych. Każda strona www winna zawierać kontakt do jej administratora, właściciela. Jednym ze sposobów na usprawnienie komunikacji jest formularz kontaktowy.

 

Formularz kontaktowy

 

Umieszczenie formularza kontaktowego w swojej witrynie nie należy do trudnych zadań, zwłaszcza gdy skorzystamy z gotowej wtyczki WordPress lub skryptu JAVA. Dzięki wtyczce WordPress możemy zamieścić podstawowy formularz kontaktowy umożliwiający wpisanie treści, jak również stworzenie rozbudowanego formularza kontaktu.

 

Jeśli chcemy efektywnie zarządzać kontaktami pozyskanymi ze strony www warto zadbać o czytelność formularza dając użytkownikowi możliwość wyboru tematyki, działu, osoby do której pytanie, informacja są kierowane, czy innych możliwości doprecyzowania kontaktu. Zamieszczając formularz kontaktowy na stronie internetowej możemy również umieścić własny komunikat zwrotny, jaki użytkownik otrzyma po przesłaniu wiadomości za pośrednictwem formularza. Ponadto modyfikować można rozmiar i krój czcionki, kolor itp.

 

Instalacja formularza

 

Pobranie wtyczki formularz kontaktowy-CiontactForm dla WordPress jest bezpłatne, niemniej nie trzeba korzystać wyłącznie z tej wtyczki. Szereg podobnych wtyczek oferowanych jest komercyjnie. Poza pobraniem wtyczki konieczna jest jej instalacja poprzez przesłanie jej na serwer, uruchomienie w panelu administratora. O wiele trudniej sprawa wygląda z kodem HTML, którego wklejenie w kod strony wymaga znajomości języka programowania.

 

By uruchomić formularz należy posiadać dostęp do FTP. Wgrywając na serwer skrypt formularza należy pamiętać o ustawieniu właściwego adresu mailowego na jaki mają spływać wiadomości z formularza. Po uruchomieniu formularza wskazane jest wykonanie testu jego funkcjonowania.  Istotne jest aby formularz był sprawny i szybko się ładował.