Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
7 luty 2020 07:32

Jak robić kopie zapasowe strony (backup)?

Kopia zapasowa strony przyda się nam nie tylko w przypadku utraty danych w wyniku ataku hakerskiego. Przyda się także na wypadek popełnienia błędu administratora, w celu przywrócenia poprzedniej wersji witryny. Warto zatem wiedzieć jak wykonać backup strony prawidłowo. Dopóki nie przydarzy się nam sytuacja w której utracimy stronę, traktujemy backup drugorzędnie. Tymczasem każda awaria wpływa na docenienie backupu. Niestety wypadki mogą się zdarzyć nawet najlepszym.

 

Backup – doskonała ochrona

 

Aby backup strony spełniał swe funkcje powinien być wykonywany jak najczęściej. Optymalnym czasem jest doba. W wielu przypadkach nie ma takiej potrzeby, jednak w przypadku dużych serwisów o wielu zmiennych jak najbardziej jest to uzasadnione. Nie wszyscy hostingodawcy oferują automatyczny backup witryny, jednak w wielu ofertach możemy znaleźć wliczoną usługę kopii zapasowej w pakiet usług, jako dodatek do przestrzeni serwera. Dobrą praktyką jest również wykonywanie kopii zapasowej we własnym zakresie.

 

Kiedy wykonać kopię?

 

Kopie zapasowe należy wykonywać zarówno przed jak i po wprowadzeniu zmian na stronie, aktualizacji itp. Co więcej kopie warto przechowywać, a nie zastępować je jedną -  drugą – nowszą wersją. Może się zdarzyć że będziemy potrzebowali wrócić do wersji strony sprzed tygodnia czy miesiąca i wtedy przyda się wybór wśród kopii zapasowych.

Korzystając z automatycznego zapisu nie musimy pamiętać o wykonaniu backup'a strony danego dnia czy o danej godzinie.

 

Kopia zapasowa WordPress

 

Większość stron amatorskich, ale nie tylko oparta jest o system WordPress, który posiada możliwość wykonywania backup'u poprzez liczne wtyczki. Wybierać możemy wśród wtyczek płatnych i bezpłatnych. Kontrowersyjne bywają dywagacje które wtyczki są lepsze oraz czy backup strony WordPress jest lepszy od backupu hostingowego. Jeżeli w naszym pakiecie hostingowym jest kopia zapasowa, warto z niej korzystać, nigdy nie zaszkodzi a przydać się może.

 

Jak zrobić backup bez użycia wtyczek?

 

Wówczas konieczne jest skopiowanie wszystkich plików strony poprzez ftp na inny dysk oraz zapisanie bazy danych MySQL strony. Jest to możliwe bez wtyczek, jednak pod warunkiem, że mamy pewną wiedzę informatyczną. W panelu administratora należy wybrać właściwą bazę danych (o ile mamy ich więcej niż jedną) i kliknąć kartę Eksport.

 

Pojawi się okno opcji metod, musisz wybrać szybszą lub zaawansowaną i wybrać Wykonaj. Kolejno pojawi się okno lokalizacji zapisu bazy danych na komputerze docelowym. Jeśli okno to się nie pojawi oznacza to, że kopia zapasowa została zapisana domyślnie na dysku C w katalogu Pobrane.