Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
8 kwiecień 2020 09:31

Przed czym zabezpiecza certyfikat SSL?

Wiele się mówi o bezpieczeństwie danych w sieci. Jednym ze sposobów na poprawę bezpieczeństwa w sieci jest certyfikat SSL. Zabezpiecza on przed niepożądanym przekierowaniem lub wykradzeniem danych użytkownika podczas logowania, czy rejestracji konta, płatności online itp.

Bezpieczna transmisja danych

O certyfikat SSL powinny zadbać wszystkie firmy, których witryny wymagają logowania i tworzenia konta użytkownika. To właśnie podczas logowania dochodzi najczęściej do wycieku informacji. Szyfrowane połączenie użytkownika z serwerem pozwala zabezpieczyć dane przed kradzieżą, jednak proces szyfrowania niesie za sobą ryzyko dezintegracji danych.

 

W przypadku certyfikatu technologii SSL zapewniona jest dodatkowo integralność danych. W praktyce oznacza to, iż dane nie ulegają zniekształceniom i modyfikacjom podczas ich szyfrowania. Ogranicza to możliwość występowania błędów w logowaniu i dostępie do kont użytkowników i zawartych w nich danych.

 

Dobre zabezpieczenie

 

Posiadanie certyfikatu SSL zaczyna być standardem dla stron firmowych. Wyposażenie witryny w certyfikat bezpieczeństwa SSL można z łatwością rozpoznać po adresie witryny. Informuje nas o tym początek adresu hhtps://, kłódka lub też zielony kolor paska adresu strony internetowej.

 

Przy okazji rodzaj powiadomienia wskazuje na rodzaj certyfikatu bezpieczeństwa i jego zakresu ochrony. Certyfikat SSL zapewnia witrynie poufność i integralność transmisji danych na trzech poziomach. Podstawowym wariantem certyfikatu jest tzw. Domain Validation, weryfikuje własność domeny z danymi w serwerach DNS. Czasem jednak to za mało, dlatego też drugim poziomem zabezpieczenia jest tzw. Full Organization Validation.

 

Obejmuje on weryfikację danych właściciela domeny nie tylko na serwerach DNS ale fizycznie. Zarazem to najpopularniejszy z certyfikatów wybieranych przez właścicieli stron www. Dedykowanym sklepom internetowym jest certyfikat Extended Validation. Niestety wiąże się on również z najwyższymi kosztami uzyskania i utrzymania.

 

Skuteczna ochrona

 

Funkcją certyfikatu SSL jest ochrona przed niepożądanym przechwyceniem danych przez hakerów, w tym kradzieżą haseł, numerów kart, kont itp. Ponadto SSL chroni przed wykorzystywaniem danych pozyskanych w wyniku nadużycia poprzez przekierowania do innych stron, logowanie do niechcianych serwerów. Tym samym technologia Secure Sockets Layer (SSL) zapewnia bezpieczne przesyłanie informacji między komputerem a serwerem poprzez szyfrowanie danych.

 

To skuteczna ochrona przed atakami hakerskimi i sposób na budowę wiarygodności firmy w sieci. Witryny posiadające certyfikat SSL są godne zaufania w kontekście zakupów online, płatności zdalnych, czy poufnej korespondencji. Ochrona certyfikatem dotyczy zarówno właściciela witryny jak i użytkownika. Kradzież danych to dla firm właścicieli serwisów www ogromna strata, stąd też powinno firmom zależeć na zabezpieczeniu swej witryny.

 

Ochrona ta ma również wymiar zalety w kontekście marketingu i zaufania klienta wobec firmy. Z witryn bezpiecznych korzysta więcej użytkowników, notują one większe obroty sprzedaży i wyższe pozycje w Google. Pośrednio można powiedzieć, iż certyfikat SSL ogranicza nakłady na marketing i budowę wizerunku firmy.

 

Gwarancja ochrony

 

Prócz zapewnień o bezpieczeństwie i szyfrowaniu danych warto podkreślić, iż wydanie certyfikatu wiąże się z wydaniem gwarancji bezpieczeństwa. Kupując certyfikat należy sprawdzić warunki gwarancji i kwotę zabezpieczenia.

 

Kwota odszkodowania wypłacana jest w razie gdyby mimo posiadania certyfikatu doszło do włamania i utraty danych lub innego niepożądanego działania przed którym certyfikat zapewnia ochronę. Odszkodowanie wypłaca wystawca certyfikatu.

 

Zazwyczaj kwota opłaty za wydanie certyfikatu ściśle wiąże się z ewentualną kwotą odszkodowania. Im wyższy abonament roczny certyfikatu, tym wyższa kwota gwarancyjna, podobnie jak i szersza ochrona.