Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
17 marzec 2020 08:34

Twoje połączenie z tą witryną nie jest bezpieczne – jak uzyskać połączenie HTTPS?

Połączenie bezpieczne z witryną gwarantuje certyfikat SSL, w praktyce objawia się on oznaczeniem w adresie HTTPS. Jeśli twoja witryna nie posiada certyfikatu bezpieczeństwa lub jest on niewłaściwie wdrożony użytkownikowi korzystającemu z zasobów witryny może wyświetlać się komunikat o braku zaufanego połączenia. Bez wątpienia taki komunikat odstrasza od kontynuowania zakupów na stronie czy logowania się.

 

Uzyskaj certyfikat dla swojej strony

Poziom bezpieczeństwa stron www wymuszają realia sieci, w tym same przeglądarki. Doświadczenia ataków hakerskich skłaniają coraz więcej podmiotów do przejścia na protokół https. Do inwestycji w https zachęca nas również Google poprzez faworyzowanie w pozycjonowaniu stron z certyfikatem bezpieczeństwa SSL.

W zależności od tego jaki poziom certyfikatu bezpieczeństwa wybierzesz możesz uzyskać go od ręki, za darmo lub za niewielką opłatą, czy wraz z pakietem hostingu. Na certyfikat najszerszej ochrony trzeba poczekać nawet do dwóch tygodni i zapłacić kilka tysięcy złotych.

Jego uzyskanie nie jest łatwe i szybkie ale warte zachodu. Weryfikacja właściciela strony jest wieloetapowa i zapewnia wysoką gwarancję. W przypadku certyfikatu podstawowego, na jego wydanie czekać będziemy maksymalnie 24 godziny. Prócz uzyskania SSL warto pamiętać że wymaga on wdrożenia.

Droga do HTTPS

By uzyskać podstawowy certyfikat walidacji VD wystarczy wypełnić formularz i poczekać na zwrotne potwierdzenie wydania certyfikatu. Jeżeli jednak interesuje nas drugi stopień walidacji FOV, wówczas musimy liczyć się z udostępnieniem danych jako właściciela witryny.

W przypadku EV instytucja certyfikująca ma prawo oczekiwać od zainteresowanego podmiotu potwierdzenia numeru telefonu, wypisu KRS, jak też innych danych. Na wydanie certyfikatu typu EV czasem poczekać trzeba ponad tydzień. Wydanie certyfikatu to zaledwie połowa sukcesu, bowiem czeka nas jeszcze jego instalacja na serwerze i wdrożenie.

W większości przypadków hostingodawcy oferują szybką instalację certyfikatu za pośrednictwem panelu sterowania. Jeśli sobie z nią nie poradzisz możesz skorzystać z pomocy technicznej swojej firmy hostingowej.

Warto zwrócić uwagę, iż aby zainstalować certyfikat SSL sam serwer musi być przygotowany do jego obsługi. Aktualnie trudno jest już znaleźć serwery nieprzygotowane pod tym kątem. Po zainstalowaniu certyfikatu czeka nas konfiguracja witryny względem SSL.

Wdrożenie HTTPS

Wydanie certyfikatu SSL wiąże się z uzyskaniem w adresie strony https, jednak należy pamiętać, iż podczas wdrożenia certyfikatu nasza witryna zyskuje duplikat.

By nasza pozycja z Google oraz wszystkie  dane były dostępne w kombinacji z https:// musimy ustawić odpowiednie przekierowanie do adresu https. Co więcej należy zadbać o zmianę odnośników do podstron z bezwzględnych na względne zawierające część adresu.

Aby uniknąć błędów w działaniu protokołu HTTPS warto sprawdzić wywołania multimediów i ich odnośniki zmienić na względne. Content z witryn zewnętrznych musi być obsługiwany przez https. Zasada ta dotyczy także skryptów zewnętrznych. 

Poza konfiguracją witryny należy jeszcze poinformować Google o zmianie w adresie, czemu służy Google Search Console. Z czasem Google automatycznie zmieni indeksację witryny.

Sprawdź poprawność

Sprawdzić poprawność działania certyfikatu SSL nie zaszkodzi. Jest ku temu wiele narzędzi raportujących błędy wdrożenia i instalacji, między innymi skorzystać można z SSL Checker. Weryfikacja błędów pozwoli uniknąć ograniczenia ruchów na stronie czy indeksacji Google.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych niezawodnych serwerów WWW.