Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
9 marzec 2020 08:03

Ta witryna jest nieosiągalna – poznaj najczęstsze powody, dla których opłacona domena nie działa

Powodów czasowego braku osiągalności strony www może być wiele. Dla każdej strony przestój w jej wyświetlaniu to ogromna strata, dotyczy to zwłaszcza serwisów biznesowych, e-sklepów, portali pocztowych, informacyjnych itp. Warto jest zapoznać się z najczęstszymi powodami nieosiągalności, by ich móc uniknąć.

Najczęstsza przyczyna

Najpopularniejszym powodem z jakiego wyświetla się komunikat – ta witryna jest nieosiągalna jest awaria serwera, hostingu. Aby się upewnić, czy faktycznie chodzi o przerwę w działaniu hostingu warto zaczerpnąć wiedzy u źródła. Być może jest to awaria hostingodawcy, być może jedynie pojedynczego serwera któremu abonent jest przypisany, a być może wina leży po stronie abonenta. By te informacje zweryfikować można zadzwonić na infolinię pomocy technicznej, a często wystarczy wejść na stronę hostingodawcy by dowiedzieć się o przerwie w działaniu serwerów. Jeżeli okaże się że to wina administracji zapewne pomoc techniczna wesprze klienta radą, co zrobić by usterkę usunąć.

Terminy abonamentu

Podobnie jak usługa hostingu, tak również własność domeny jest ograniczona czasowo. Zdarzyć się może, że ważność domeny wygasła w czasie a jej właściciel, administrator zapomniał o odnowieniu abonamentu. Wówczas witryna przestaje być osiągalna. Co ważne należy odróżnić terminy ważności domeny od terminu opłaty za domenę. Brak opłaty może skutkować brakiem osiągalności, zaś upływ ważności domeny zwykle objawia się innym komunikatem blokującym wyświetlenie strony – Domena nie istnieje.

Gdy z pozoru wszystko działa

Zdarza się, że mimo opłaty za domenę i pozornie poprawnej konfiguracji witryny wyświetla się komunikat o nieosiągalności strony. Może to wynikać z nieprzestrzegania zasady delegacji adresu na minimum dwa niezależne serwery DNS w jednej sieci. To one odpowiadają za obsługę techniczną domen i przekierowania na adresy IP docelowego serwera. Dlaczego dwa serwery są zalecane? Właśnie dlatego, aby witryna działała mimo awarii jednego z serwerów. Warto również zwrócić uwagę na opłaty nie tylko domeny, ale i hostingu. Zdarzyć się może, iż brak opłaty za usługę hostingu powoduje zerwanie połączenia z serwerem. O wiele bardziej prawdopodobnym powodem braku osiągalności strony jest filtr w aplikacji antywirusowej lub sieciowej. Fizyczne ustawienie adresu na liście blokowanych stron w ustawieniach WiFi lub antywirusa powoduje brak możliwości wyświetlenia witryny.

Niewłaściwa konfiguracja

Powodem komunikatu – Ta witryna jest nieosiągalna może być również błędna konfiguracja domeny. Przykładem błędu jest przekierowanie na niewłaściwy rekord. Wystarczy pomyłka typu czeski błąd lub też brak ustawień dla *nazwadomeny.pl. W drugim przypadku domena nie wyświetli się po wpisaniu adresu z www – www.nazwadomeny.pl. Innym powodem może być brak potwierdzenia danych właściciela domeny globalnej. Brak potwierdzenia powoduje blokadę domeny przez instytucję ICANN. Nieosiągalność witryny może być skutkiem dopiero co świeżo dokonanej rejestracji domeny. Proces wdrożenia domeny może potrwać nawet do 36 godzin. Przez ten czas domena może być wciąż nieaktywna mimo, iż jest poprawnie skonfigurowana, zarejestrowana i opłacona.

Blokada Rejestru

Wśród popularnych powodów z których witryna staje się nieosiągalna z powszechnie znanym komunikatem wymienić należy blokadę Rejestratora. Dzieje się tak zwykle, gdy wobec domeny prowadzony jest spór lub zgłoszone zostało nadużycie i sprawa jest w trakcie wyjaśnień. Wówczas Rejestrator ma prawo zablokować domenę. Powód blokady może być fikcyjny, ale częstym powodem są nadużycia w postaci błędnych danych abonenta.

 

 Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych niezawodnych serwerów WWW.